Unikát z Česka: Bioplynová stanice s nejpokročilejší technologií v Evropě pomáhá městům s bioodpadem
Čeladná, Ostrava i Třinec využívají pro likvidaci bioodpadu bioplynovou stanici v Horní Suché na Ostravsku. Ta dokáže zpracovat zbytky z domácností, prošlé potraviny, odpad z gastro provozů, ale i potraviny v obalech a vyrobit z nich biometan i organické hnojivo. Energetické centrum Horní Suchá navíc pomáhá městům a obcím šetřit peníze a naplňovat zákon o odpadech.
Každá tuna odpadu, kterou v Energetickém centru Horní Suchá promění v bioplyn a následně v biometan, znamená krok k ekologičtější budoucnosti. V minulém roce, kdy začal ostrý provoz, zpracovalo toto energetické centrum více než 16 tisíc tun biologického odpadu a vyrobilo z něj přes 1 400 000 m3 biometanu, což představuje úsporu 4 000 tun CO2. Biometan jako obnovitelný zdroj energie tak pomáhá snižovat závislost na fosilních palivech a podporuje rozvoj cirkulární ekonomiky.
Technologie, kterou firma Organic Technology používá, je v evropském měřítku jedinečná a dokáže ekologicky zpracovat odpad, který by jinak skončil na skládce. Tato bioplynová stanice navíc dokáže oddělit obaly od biologického odpadu, což umožňuje dosažení bezodpadového procesu. “Výjimečnost Energetického centra Horní Suchá spočívá v uspořádání jednotlivých technologických celků, technologických procesech a jejich posloupnosti. Právě toto uspořádání zaručuje, že z každé navezené tuny se vytěží až 90% jak energetické, tak i materiálové hodnoty. Obecně se má za to, že když bioplynová stanice dosahuje výtěžnosti 80-85%, je to velmi dobrý výsledek. A naše poslední data ukazují, že v některých případech výtěžnost překročí i 90%,” vysvětluje Mgr. Sebastian Sikora, výkonný ředitel a jednatel Organic technology, s.r.o.
Zpracování bioodpadu od společnosti Organic Technology využívá už několik měst v České republice, například Čeladná, Příbor, Ostrava nebo Třinec. Například v roce 2024 dodalo město Třinec do Energetického závodu Horní Suchá 116,5 tun kuchyňského odpadu. “Je skvělé, že existuje taková technologie na využití kuchyňského odpadu. Tento odpad by jinak skončil ve směsném komunálním odpadu a tedy na skládce bez dalšího využití, což jde proti životnímu prostředí. Město by muselo platit více financí za skládkování většího množství tun. Čím méně odpadu předá město Třinec na skládku, tím lepších výsledků budeme dosahovat při plnění třídících cílů, která jsou pro obce a města závazná a jsou stanovena v zákoně o odpadech,” popisuje výhody spolupráce Ing. Stanislav Cieslar, tiskový mluvčí Magistrátu města Třince. Zpracováním biologicky rozložitelného odpadu v Energetickém centru Horní Suchá tak mohou obce snadno splnit povinnosti stanovené zákony o odpadech, které vyžadují třídění a ekologické zpracování bioodpadu. “Po městě máme rozmístěno 90 ks 240 l nádob, obsah nádob je kvalitní, bez nežádoucích příměsí. A meziročně nám množství vytříděného kuchyňského odpadu roste. Chystáme další informační kampaně k tomu, aby občané využili této možnosti. Naše ulice jsou zase o něco čistější. Před zavedením svozu kuchyňského odpadu jsme se potýkali na některých ulicích s přemnožením potkanů, protože někteří občané jim u míst na nádoby připravovali doslova „hody“. I díky zavedení svozu kuchyňského odpadů a třídění občanů, spolu s dalšími opatřeními proti průniku potkanů na veřejná prostranství, je situace nyní výrazně lepší,” dodává Ing. Stanislav Cieslar, tiskový mluvčí Magistrátu města Třince.