Můžete nám přiblížit příběh společnosti SMOLO? Jak se firma vyvíjela a jaké jsou její hlavní činnosti dnes?
Kořeny skupiny SMOLO sahají do roku 2015. Název je odvozen z myšlenky vytvořit ryze českou společnost, která by působila na území celé severní Moravy a zaměřila se především na odpady a logistiku.
Od svého vzniku poskytuje komplexní služby v oblasti nakládání s odpady pro obce a firmy s rozličným předmětem podnikání. Postupem času rozšířila své aktivity i na další oblasti komunálních služeb, jako je údržba a opravy komunikací, dopravní značení, zemní práce a demolice, prodej stavebního materiálu, stavební činnost a nákladní autodopravu.
Skupina SMOLO má k dispozici rozsáhlý vozový park zahrnující malá i velká komunální vozidla, kontejnerové soupravy, nosiče pro speciální cisternové nástavby, stavební a demoliční techniku, kompaktory, dále veškerou techniku nezbytnou pro letní a zimní údržbu a opravy komunikací. Provozuje rovněž moderní ekologická vozidla na CNG.
Skupina SMOLO zahrnuje společnosti: SMOLO CZ, s.r.o., SMOLO Recycling s.r.o., SMOLO HB s.r.o, dále Recypark s.r.o. Má jednu zahraniční pobočku na Slovensku, a to SMOLO Recycling SK, s.r.o.
Jaké služby nabízíte v oblasti odpadového hospodářství? Máte nějakou specializaci, která vás odlišuje od konkurence?
Poskytujeme komplexní služby, umíme pružně přicházet s řešeními pro neobvyklé požadavky nebo situace, jak například v době pandemie Covid. V různých obcích provozujeme sběrné dvory, v Třinci a v Ostravě logistická centra a třídírny, v Třinci také kompostárnu a čistírnu odpadních vod. V městě Horní Benešov provozujeme skládku. Pro všechny zákazníky poskytujeme podle potřeby kompletní odpadové hospodářství.
Vaše firma se dlouhodobě zaměřuje na inovativní přístupy k nakládání s odpady. Jaké nové technologie nebo postupy se vám osvědčily v poslední době?
Ano, s ohledem na aktivní vyhledávání smart řešení jsme si dokonce vysloužili přídomek Pionýři v chytrém svozu. Rozhodně se osvědčil tzv. chytrý svoz, kdy v dané oblasti vybavíme každou nádobu čipem, kukavozy jsou vybavené vážním a čtecím zařízením. Systém přináší úspory, pomáhá odklonit využitelné suroviny z černých popelnic, snížit množství reklamací a především plnit ustanovení zákona o odpadech. Efekty jsou vidět hned, proto zájem samospráv o chytrý svoz strmě roste.
Jak probíhá vaše spolupráce s firmou Organic Technology v oblasti zpracování biologicky rozložitelného odpadu? Jaké výhody tato spolupráce přináší?
Od samého začátku na skvělé úrovni. Spolupráce s Organic Technology nám umožnila rozšířit portfolio služeb. Rozhodující je i vzdálenost, která se promítá do ekonomiky služby.
Díky rozsáhlé edukační kampani, kdy bylo třeba občany pro separaci kuchyňských zbytků přesvědčit a hlavně naučit správně třídit, dosahujeme velmi dobrých výsledků, tím pomáháme klientům zlepšovat ekonomiku odpadového hospodářství a plnit náročné cíle.
V jakých oblastech aktuálně svážíte biologicky rozložitelný odpad? Plánujete do budoucna rozšíření na další lokality?
Plošný svoz máme zaveden pro Statutární město Třinec a Čeladnou, z desítek měst a obcí pak svážíme firmy. V přípravě je pak zavedení v obci Pstruží. Jednání probíhají na území města Karviná, Nový Jičín a posléze i Kopřivnice. Vedeme jednání s dalšími obcemi, že třídění kuchyňských zbytků má smysl a do budoucna bude povinností tento odpad vozit samostatně.
Jaké další novinky nebo projekty plánujete? Kam byste chtěli firmu v následujících letech posunout?
Našim cílem je přeměna skupiny do výrazně „zelenější“ podoby. Chceme dosáhnout toho, abychom byli schopni postupně pokrýt třetinu vlastní spotřeby z ekologických obnovitelných energetických zdrojů, tj. z energie slunce nebo větru.
Využíváme naše vlastní objekty pro instalaci dalších fotovoltaických parků s využitím bateriových systémů. Na rekultivovaných pozemcích v Horním Benešově plánujeme vybudování větrné farmy.
Důležitou součástí této vize je Recypark, ambiciózní projekt na získávání syntézního plynu z průmyslového a komunálního odpadu. Syngas je klíčovým meziproduktem pro moderní energetiku a průmysl, jeho využití pomáhá snížit závislost na fosilních palivech a podpořit cirkulární ekonomiku.
Modernizace manuální třídírny v Třinci na optickou.
Projekt je zaměřen na projekt, dodávku a montáž moderní technologie třídění v nově vybudovaných prostorách třídírny v Třinci-Oldřichovicích. Zahrnuje instalaci nové automatické třídicí linky na zpracování odpadů.
Cílem je zvýšit efektivitu a kapacitu zařízení, což přispěje k lepšímu nakládání s odpady v regionu, dále podpoří ekologické cíle měst a obcí, které obsluhuje SMOLO CZ.
Skládka odpadů v Horním Benešově.
Skládka provozována společností SMOLO HB s.r.o., je určena pro ukládání jak nebezpečných, tak komunálních odpadů. Součástí areálu je také sanační a biodegradační plocha pro ekologické zpracování.
V průběhu roku 2025 očekáváme kolaudaci nového, v pořadí již sedmého tělesa s kapacitou 400 tisíc m3. Celkově se nový objekt skládá ze čtyř kazet s určením na ostatní a nebezpečné odpady v poměru 1:1. Předpokládaný začátek návozů se odhaduje na druhou polovinu roku 2025, souběžně začne rekultivace šestého tělesa skládky.