LEDEN 2025

Zbytky štědrovečerní večeře a vánočního cukroví vytápí moravské domácnosti

Potraviny, které se neprodaly nebo nesnědly, končí každý rok po Vánocích jako bioodpad. Na Ostravsku ovšem tento “odpad” mění v energii. Z potravin, které by jinak skončily v popelnici nebo na skládce, vyrobí moravskoslezská společnost Organic Technology nejen biometan, kterým vytápí tisícovky domácností, ale i vysoce žádané hnojivo.

Během období mezi Štědrým dnem a koncem prvního týdne v lednu doputuje do Energetického centra Horní Suchá až 350 tun bioodpadu, který se pojí se svátečním obdobím. Jde například o zbytky jako je nevykoupené pečivo, mělce mražené potraviny nebo cukrovinky. Z každé navezené tuny bioodpadu se následně vyrobí dva klíčové produkty: pokročilý biometan (je vyrobený z bioodpadu a ne z cíleně pěstované biomasy) a certifikované organické hnojivo. Tím je Energetické centrum Horní Suchá unikátní.

„Díky našemu procesu nejen šetříme životní prostředí, ale také produkujeme obnovitelný zdroj energie. Jen za toto sváteční období očekáváme úspory až 200.000 kg CO2, protože místo klasického fosilního zemního plynu se použije obnovitelný plyn v podobě biometanu,“ vysvětluje Mgr. Sebastian Sikora, výkonný ředitel a jednatel Organic technology, s.r.o. a dodává: “Pro představu – tato produkce dokáže vytápět až 48 domácností po dobu jednoho roku.”

Energetický závod v Horní Suché spolupracuje s řadou partnerů, mezi které patří odpadové firmy jako Marius Pedersen, SMOLO CZ, FCC nebo AVE. Od potravinářských výrobců a řetězců, jako jsou mlékárny, pekárny nebo výrobci cukrovinek, přichází do energetického centra bioodpad, který by jinak skončil na skládkách.

Mezi největší dodavatele kuchyňského neboli gastro odpadu patří ostravská odpadová společnost OZO. „Do Organic Technology svážíme gastroodpad především od restauratérů a z obecních škol a školek. Navážíme zhruba 600 až 700 tun odpadu ročně a předpoklad je, že objem bude narůstat,” vysvětluje Martin Boháč, provozní náměstek společnosti OZO Ostrava.  

Další důležitou složkou, která při zpracování bioodpadu z potravin vzniká, je organické hnojivo, které navrací půdě její bonitu a chrání ji proti erozi. Energetické centrum Horní Suchá je jediná bioplynová stanice v České republice, která tímto způsobem certifikované organického hnojivo vyrábí. „Každý kilogram tohoto hnojiva je krokem k udržitelnějšímu zemědělství,“ doplňuje Sikora.

Společnost Organic Technology zpracovává vyhozené potravy unikátní technologií, kterou nemá žádná jiná bioplynová stanice v Evropě. Zkušební provoz zahájila v prosinci 2022 a od března 2023 dodává biometan do distribuční sítě. Během prvních měsíců zpracovala 400 tun bioodpadu, dnes je to až 2000 tun měsíčně. Tento dynamický růst potvrzuje trend hledat udržitelnější způsoby nakládání s bioodpadem. „Díky naší výrobě jsme pomohli vyhřát více než 1 500 domácnosti ročně a přispět k úspoře 5 500 tun CO2. Naší vizí je být lídrem v oboru zpracování bioodpadu a produkce obnovitelných energií. Již nyní jednáme o navýšení kapacit a věříme, že do dvou let posuneme naši produkci na nový vrchol,” doplňuje výkonný ředitel společnosti Sebastian Sikora.

Sledujte nás také na sociálních sítích